Anadolu Kanyon İhtisas Spor Kulübü Derneği (ACC)

9/12 Temmuz 2021 Anadolu Kanyon İhtisas Spor Kulübü (ACC)
Mersin/Gülnar İshaklar Kanyonu Faaliyet Raporu

Planlama/Organizasyon:
Fedai Erkocaoğlu, Celal Demirkıran, Erdal Bayraktar, Semih Atçı

Faaliyet Ekibi: Celal Demirkıran, Erdal Bayraktar, Fedai Erkocaoğlu, Sema Çıtır, Necati Şenok, Huri Tuğrul, İlhan Şimşek, Semih Atçı

Lojistik: İbrahim Tokalı,

Derece FFME : V5 A2 V ***
Derece ACA : 4 C1 R V ***

Kişisel Malzemeler: Çok sayıda ip inişi olan sulu bir kanyon geçmek ve 3 gece konaklamak için gerekli kişisel malzemeler

Ortak Malzemeler: 70 m, 40 m, 20 m tam ip, 30 m yarım ip, bolt takımı (25 bolt), 15 metre perlon, 10 metre yardımcı ip, 15 mağaracı karabina, 1 jumar üç günlük yiyecek, su arıtma cihazı, ilk yardım seti

Giriş koordinatı: 36.3136258, 33.1116430
Çıkış koordinatı: 36.2922574, 33.0766700
Yükseklik farkı: 550 m , giriş 1100 m, çıkış 550 m
Kuş Uçuşu Mesafe : 3.9 km
Arazi Mesafesi : 4.6 km

Rota: İshaklar Güldürgü deresi giriş, Bozyazı Karamanastır Mevkii çıkış

Faaliyet Süresi: 1. gün 3 saat, 2. gün 8 saat, 3. gün 8 saat

Hava Durumu: 1. Gün saat 16.00. 19.00 arası hafif yağış 2 ve 3. Gün Yağışsız.

Zemin: Genelde kaygan olmayan zemin, çatalebek mevkiine kadar az miktarda su, sonrasinda hafif akıntılı, çıkışa yakın yuksek akıntılı su, su berrak ve temiz, zaman zaman çamurlu zemin

Kanyon Yapısı: Kanyon Güldürgü, Karnaz, Çatalebek olmak üzere 3 bölümde incelenebilir.

Güldürgü form olarak sağlam olmayan toprak/kaya arası bir formdadır, yaklaşık 2 km uzunluktadır, suyun katman katman oyduğu geniş bir yapıda olan kanyonda duvar yüksekliği 50-150 metre arasında değişmektedir. Güldürgü etabı çoğunlukla toprak ve çürük kayalardan oluşur, 35 metrelik bir uçurumla Karnaz mevkiine açılır.

Karnaz yaklaşık 2 km uzunluktadır. Karnazın yarısı büyük kayalardan oluşmaktadır. Diğer yarısında ise çapı 20-30 metre arası değişen şelalelerin oluşturduğu havuzlar ile birlikte suyun şekillendirdiği düzgün bir kanyon formu barındırmaktadır. Karnaz Güldürgü deresinin 35 metrelik bir şelale ile döküldüğü Çatalebek mevkiinde son bulur. Duvar yükseklikleri Karnazın girişinde hiç bulunmamakta sonlarına doğru 50 metre civarına çıkmaktadır.

Çatalebek Güldürgü ve Kazıklı derelerinin birleştiği yerdir. Kazıklı deresi yukarıda Kızılca köyünden gelmekte ve ayrı bir kanyon formu oluşturmaktadır. Kızılca’dan gelen su miktarı Güldürgü’den gelen su miktarının yaklaşık 2 katı daha fazladır. Çatalebek sonrasında duvar yüksekliği 300 metrelere kadar çıkmakta olup 50-100 metre arası kanallar, büyük havuzlar bulunmaktadır. Çatalebek’ten devam edildiğinde Karamanastır mevkiine ve kanyonun sonuna ulaşılır.

Kanyonda Güldürgü etabında ikinci iniş ile dördüncü iniş arası, Karnaz etabında ilk şelale ile çatalebek arası, Çatalebek ile Karamanastır öncesi son şelale arası haricindeki kısımlara teknik malzeme kullanmadan ulaşılabilmekte/çıkış imkanı bulunmaktadır.

İstasyon Bilgisi:
Güldürgü: 55 metre ağaç, 10 m bolt, 25 m ağaç, 30 m çift bolt
Karnaz: 5 metreden küçük 3 doğal istasyon, 10 m kum saati, 27 m bolt, 10 m ağaç, 10 m bolt, 10 m kum saati, 6 m ağaç, 7 m kum saati, 20 m bolt, 35 m çift bolt
Çatalebek sonrası: 7 m kum saati, 15 m bolt, 20 m bolt, 6 m ağaç

Faaliyet notları:
İshaklar kanyonu 2019 yılında ACC tarafindan kesfedilip rotalandirilmistir.
Arıcılar mevkiinden kanyon girişine 25 dakikalık yüruyüş mesafesi var. Bölgede ikamet eden Eyüp Arıcı ve İbrahim Tokalı ile iletişim kurulabilir.
Wiciloc da kulübümüzün yayınladığı rota bilgileri mevcuttur.
Kanyon çıkışından başlangıç noktasına araçla 45 km lik çoğunluğu stabilize yol mevcut.
Bu yola Lenger Köyü, Çaltı Manastır mahallesinden ulaşılabilir.
Kanyon 55 metrelik kazan inişi ile başlamaktadır. İniş öncesindeki dere bu mevsimde kurumuş durumdadır. Kazandan kaynayan ve yanlardan eklenen sularla beslenen Güldürgü deresi kanyon hattı boyunca devam ediyor. Güldürgü çatalebek mevkiinde Kazıklı deresi ile birleşmeden öncesine kadar kirlenmiyor.
İkinci iniş öncesi alan kamp yapmak için çok güzel bir alan ama sonrasında 1 günde kanyonu geçmek için çok erken hareket etmek gerekecektir. Risk alınmaması için kanyon geçişinin 2 gece kalacak şekilde planlanması veya 1 gece kalınacaksa kampın 4. inişten sonra yapılması veya karnaz bölgesine kadar ulasilip karnazda yapilmasi önerilir.
İkinci iniş öncesi kamp yaptığımız yerde yan duvarlardan kaynayan temiz su bulunmaktadır.
Faaliyet sırasında Karnaz mevkiine girişte 35 metrelik uçurumdan iniş yapmadık, bunun yerine sağ taraftaki patikayı izleyerek en yakın yerden tekrar kanyon yatağına döndük.
Son 150 metrede çıkışa doğru sağ duvarlarda Karamanastır şelaleleri bulunuyor. Görsel güzelliği muhteşem olan bu şelalerden akan sularla birlikte su Bakırçay adını alıyor. Buradan sonra Bakırçay oldukça yüksek su debisi ile devam ederek Bozyazı’da Akdeniz’e dökülüyor.
İshaklar Kanyonu başlangıcından sonuna kadar farklı formlar içeren, görsel güzellikler barındıran etkileyici bir kanyondur.
Kanyon çıkışı ekibimizi Gülnar ilçesine güvenle taşıyan kaptanımız İbrahim Tokalı ya katkilarindan dolayı teşekkür ederiz.