Anadolu Kanyon İhtisas Spor Kulübü Derneği (ACC)

2-3 Haziran 2018 ACC Deredop (Karacaören) Kanyonu Geçişi Faaliyet Raporu

Raporu Hazırlayan: İsmail Kılınç
Kanyon Sınıflandırması: V5 A2 V ** (FFME), 4 C1 R V ** (ACA)
Katılımcılar: Semih Atçı, Tuğçe Elif Topçuoğlu, Kerim Selvili, Pınar Akyol Selvili, Emine Özer, Kaan Demirkıran, Serkan Songur, İsmail Kılınç, Fedai Erkocaoğlu, Kemal Dinç, Yiğit Kara, Erdal Bayraktar, Ekin Doğa Bayraktar, Sema Çıtır, Baha Targün, Fikret Salda, Ömer Yeter, Cansu Çapa, Emel Metin
Faaliyet Liderleri: Semih Atçı, İsmail Kılınç
Teknik Sorumlular: Fedai Erkocaoğlu, Erdal Bayraktar, Kerim Selvili, Ekin Doğa Bayraktar
Lojistik: Celal Demirkıran
Kişisel Malzemeler: Tam boy neopren kıyafet, eldiven bot, 60 lt üzeri su geçirmez çanta, can yeleği, kask, kemer, HMS karabina, sekizli, ekspres, emniyet perlonu ve karabinası, prusik, çakı, düdük, uyku tulumu mat, kafa lambası, kuru kıyafetler, drybag, sandalet, 2-2.5 lt sıvı, atıştırmalık/kuruyemiş, yemek tabağı, çatal/kaşık, bardak
Ortak Malzemeler: 70 m, 50 m, 35 m, 25 m tam ip, 30 m, 60 m yarım ip, ip koruyucu, 15 metre perlon, 25 metre yardımcı ip, 5 kilitli karabina, 10 mağaracı karabina, 2 bolt takımı, 2 makara, 2 Jumar, ilk yardım seti, su filtreleme aleti, 1 öğle yemeği, 1 sabah kahvaltısı malzemesi, 2 tencere ve yemek pişirme malzemeleri
Giriş koordinatı: 40.025230, 31.111018
Çıkış koordinatı: 40.045819, 31.117017
Yükseklik farkı: 960 m giriş 460 m çıkış, 500 m yükseklik farkı
Rota: Karacaören Köyünden kanyon girişine 1.5 saatlik doğa yürüyüşü. Son iniş sonrası 120 metre sonra yola ulaşım. Köy-ilk iniş arası 2 km, İlk iniş son iniş arası arazi mesafesi 2.5 km, kanyon çıkışı ile Karacaören köyü arası araç ile 14 km.
Faaliyet Süresi: Cumartesi 11.50 köyden hareket, Pazar 20.00 araçlara ulaşım.
Hava Durumu: Yağmursuz, parçalı bulutlu, bir gün öncesine kadar yoğun yağışlar.
Zemin: Bütün kanyon yatağı boyunca yan basışlara sebep olacak kaya ve taşlar, üçgensel formlar, yürüyüş ve inişlerde genellikle aşırı kaygan zemin, kanyon boyunca akıntı oluşturmayacak seviyede yüksek su akışı, zemini görmeyi engelleyecek seviyede bulanık su.
Faaliyet Öncesi: Cumartesi sabah Karacaören köyünde buluşma, ortak kahvaltı ve hazırlıklar.
İniş istatistikleri: En uzun iniş yaklaşık 42 metre, toplam 26 iniş. Genelde 10-15 metrelik inişler. 8 doğal istasyon,
Faaliyet Notları:
* Kalabalık bir ekiple geç bir saatte faaliyete başladığımız için uzun iniş (8. iniş) öncesi kamp yapmak durumunda kaldık. Bu bölüm iki kısımdan oluşuyor. Yan geçiş sonrasındaki bölüm ve öncesi bölüm. Yan geçiş sonrası bölüm çok rüzgar alıyor. Yan geçiş öncesi bölüm hem korunaklı hem de uyumak için yeterince alan bulunuyor. Eğer uzun iniş öncesi hava kararma ihtimali varsa bu bölgede kamp yapılabilir. Asıl kamp alanı uzun inişten 1 iniş sonrasında bulunuyor.
* Uzun inişte negatifte ipin zarar görmemesi için aşağıya paspas sarkıttık ama paspası uygun yere konumlandıramadık. Burada 11 mm çapında statik ip kullandık. İpi faaliyet sonrası incelediğimizde hafif bir deformasyon gözlemledik. Uzun inişte ince bir ip kullanılmamalı ve bu iniş için kalıcı bir çözüm üretilmeli.
* Bütün inişlerde dikkatli olmak gerekiyor. Her iniş kendi içinde bir zorluk barındırıyor. 5 metrelik bir inişte bile azami dikkat gerekiyor. İki inişte şelale altında iniş yapmak gerekiyor.
* İstasyonlardaki perlonları değiştirdik. Yapay istasyonlarda mağaracı karabinaları bıraktık. Daha önce sorun yaşanan bir doğal istasyonun olduğu yere bolt çaktık.
* 11. inişte ağaçtan istasyon alınıyor. Bu inişte kayalar ipe zarar veriyor. İpin kesilmemesi için kaya ile ip arasına mat/ip koruyucu veya benzer bir şey konulması gerekiyor.
* Baha Targün kanyonun ortalarında bir iniş sırasında parmağını yaraladı. Yaklaşık 1 cm’lik kesik bulunan parmağa yaptığımız müdahale sonrası kanyon geçişine devam etti.
* Çıkışa 700 metre kalana kadar kaçış imkanı bulunmamaktadır.
* Faaliyetin 10 kişinin üzerinde bir ekiple yapılmaması, tüm katılımcıların önceden günübirlik bir sulu kanyon geçişi deneyimi olması önerilir. İlk defa kanyona girecekler için uygun bir kanyon değildir. Kısa veya ince neoprenle girilmemelidir.
* 2013 yılında kanyon keşfinde emeği geçenlere teşekkür ederiz.